Archiwa kategorii: Ogólne

20 rzeczy, które odkrywasz po przekroczeniu 30-tki (część II)

11. Przestałeś się czepiać o pierdoły

Jak partner się złości, to się uśmiechasz i czekasz, aż mu przejdzie. Jak internet przestaje działać, to dzwonisz na infolinię i załatwiasz sprawę bez zbędnego narzekania. Wymagasz więcej, więc załatwiasz sprawy szybciej. Gdy ktoś ma dużo pretensji, nie angażujesz się niepotrzebnie. Porzucasz misję: udowodnię, że mam rację, nie znoszę sprzeciwu, wysłuchaj mnie, nawet jak nie chcesz. Bo nie zależy Ci już, by mieć rację, szkoda energii. Sprzeciw jest OK, bo Ci nie zagraża, znasz przecież swoją wartość.

12. Rozumiesz, że nigdy nie będziesz idealny

Nie znajdziesz kobiety, która będzie księżniczką, ani mężczyzny z bajki. Kupujesz mniej wizerunkowych bajek, bardziej interesuje Cię wnętrze człowieka, jego mentalność i podejście do życia. Przestajesz atakować się tak bardzo za błędy, masz dystans do ludzkich wad i przywar. Rzadziej czepiasz się innych, a to dlatego, że coraz niechętniej sam się zmieniasz. Dążenie do ideału było bajką, w którą już nie wierzysz, i uczysz się cieszyć z tego, co masz. Gdy mąż nie jest w nastroju, wiesz, że po prostu ma kiepski dzień, a nie „przestał Cię kochać”. Szef też przechodzi kryzys, a nie „nie widzi mojego potencjału”.

13. Wyjeżdżasz czasem bez rodziny

Kiedyś wyjazdy oznaczały cierpienie i rozłąkę, ba, mogły nawet wywoływać lęk, że związek się skończy. Tęsknota bolała, a dziś jest uczuciem, które towarzyszy radości z bycia z samym sobą. Możesz iść na kawę bez koleżanek, z gazetą w ręku usiąść w parku, wyjechać na kilka dni w dowolnym celu i cieszyć się samotnością. To dlatego, że osobowość jest bardziej ustabilizowana i znasz siebie o wiele lepiej niż 10 lat wcześniej. Wiesz, czego możesz się po sobie spodziewać, i sprawia Ci radość bycie z samym sobą. Z chęcią wrócisz do swego dziecka i partnera, ale naprawdę dobrze jeszcze chwilę spędzić bez nich.

14. Twoi rodzice są super

Oglądanie własnych rodziców w roli dziadków pokazuje, że ta „dwójka odsądzanych od czci i wiary katów” to jednak wspaniali, kochający ludzie. Czemu tacy nie byli, gdy byłeś nastolatkiem? Czemu się czepiali, ograniczali wolność i utrudniali życie? Teraz zauważasz, że sam taki się stajesz, ale tym razem rozumiesz dobre intencje stojące za tymi zachowaniami. Wybaczasz im spory z przeszłości, zaczyna się relacja dorosłych ludzi z dorosłymi ludźmi, oparta na partnerstwie, przyjaźni, głębokim zrozumieniu i wzajemnej pomocy. To czysta radość widzieć, jak babcia i dziadek starają się wszystkimi siłami pomóc w wychowaniu małego dziecka i jedyne co robią, to kochają je bezwarunkowo. Teraz Ty grasz rolę rodzica!

15. Szkoda czasu na niektórych ludzi

Kiedyś się tym przejmowałeś: nienawiścią innych, plotkami, krytyką. Dziś ma to coraz mniejsze znaczenie. Wiesz, że szansa na to, by ktoś się zmienił, bywa czasem nikła, a kiedy indziej nie ma po prostu znaczenia, bo sam wybierasz, z kim się zadajesz i dlaczego. Przestajesz spędzać czas czy przejmować się tymi, którzy zabierają Ci energię i robią problemy. Szkoda Ci czasu na zmienianie innych, wybierasz ludzi już ukształtowanych i stabilniejszych emocjonalnie. Polityczne zerwanie kontaktu staje się tak istotną umiejętnością jak poznanie kogoś ważnego.

16. Zaczynasz widzieć ryzyko, że coś się może zmienić

Stabilność i bezpieczeństwo stałej pracy, rodzina na utrzymaniu i pewność prawdziwych relacji są równoważone zdarzeniami losowymi, których nie sposób przewidzieć. A to zdarzy się wypadek samochodowy w najmniej oczekiwanej chwili, a to ktoś z rodziny zachoruje albo para, która wydawała się bardzo kochać, nagle się rozwodzi. Dopiero teraz, gdy ustabilizowałeś swoje życie, pojawiło się ryzyko jego utraty. Nie znają lęku ci, co nic nie mają, a Ty na tym etapie życia chcesz mieć to, do czego tyle czasu dochodziłeś.

17. Dziecko zmusza Cię do bycia najlepszą wersją siebie

Palenie zaczyna być egocentryczne, gdy rodzi się dziecko, jedzenie śmieciowego jedzenia daje fatalny przykład, a głupie zachowania nie są wzorcem, o jakim marzysz. Dziecko wyciąga z Ciebie
i te najgorsze, i najlepsze cechy. Masz dla kogo żyć i wiesz, że jesteś potrzebny. Starasz się. Uczysz cierpliwości, tolerancji, wybaczania, miłości. Ten nowy zestaw obowiązków zmusza Cię do bycia w najlepszej formie emocjonalnej, psychicznej i fizycznej.

18. Nie musisz wszystkiego robić sam. Ani wszystkiego umieć

Przestajesz się bać, że ktoś zrobi coś gorzej od Ciebie; nie dlatego, że tego nie zrobi gorzej (bo pewnie zrobi), ale dlatego, że czas stał się cenniejszy. Wiesz, że są pewne rzeczy, które musisz zrobić Ty, bo wiesz, co potrafisz. Dzięki temu nawet nie starasz się zabierać za rzeczy, które nie są Twoje. Kiedyś chciałeś imponować, szukałeś poklasku czy akceptacji. Dziś robisz swoje. I nie robisz czyjegoś.

19. Jesteś seksowna jak nigdy dotąd

Choć nieco trudniej schudnąć, to jednak nigdy wcześniej nie czułaś się tak sexy. Pewność siebie jest większym afrodyzjakiem niż piękne ciało, a dawanie do myślenia lepszą formą uwodzenia niż eksponowanie zasobów. Wiesz, czego chcesz w łóżku, nie wstydzisz się o to prosić, a eksploracja łączy się z radością czerpania przyjemności. Możesz się zapomnieć, nie musisz jakoś wypadać, jest doskonale. Już się nie wstydzisz. A jak się postarasz, to wyglądasz bosko, olśniewając innych. Ale nie zachowujesz się tak, by zrobić wrażenie na innych, tylko dla samej siebie. Cieszysz się z mocy, jaką masz w sobie i ją akceptujesz.

20. Twoje życie dopiero się zaczyna

Choć jesteś już po trzydziestce, myślisz: „Ciekawe, jaki będę mając 40 lat. Przecież to dopiero początek!”.

źródło: https://www.facebook.com/mateuszgrzesiak

20 rzeczy, które odkrywasz po przekroczeniu 30-tki (część I)

Ten dziwny tekst lekarza, który mówi, że należy bardziej na siebie uważać. Na początku myślisz, że żartuje, ba, nawet słuchasz z dumą, że gdy inni traktują cię poważnie, to znaczy, że wchodzisz w okres dorosłości. W pewnej chwili pojawia się jednak ukradkiem: „W pańskim wieku nie można już…”. A Ty sądziłeś, że to nigdy nie nastąpi! Siwe włosy też nie są już rzadkością. Potrzebujesz snu, by móc funkcjonować następnego dnia, i wiesz, że zmarszczki również nie znikną. Tak, młodość się kiedyś skończy!

1. Nie chce Ci się imprezować

Kiedyś obowiązkiem towarzyskim było weekendowe wyjście na imprezę. Nie wychodziły tylko mruki, nudziarze i kujony. Nawet jak Ci się nie chciało, to nie wypadało się do tego przyznać. Dawno minęły czasy, gdy urwany film był powodem opowieści podszytych dumą. Kac niszczy teraz cały dzień, a szkoda tracić cokolwiek. Alkohol nie służy do imponowania znajomym, ale do delektowania się smakiem albo tworzeniem rytuału udanego wieczoru. Miejsce tanich wódek zajmują lepsze jakościowo trunki, czekające na sprzyjającą okazję do konsumpcji. Wiesz, kiedy przestać, i współczujesz nastolatkom, które swoje poczucie własnej wartości budują na ilości wypitego alkoholu. Gdy widzisz krzyczących na ulicach pijanych mężczyzn, myślisz, że są niedojrzali, i ze wstydem wspominasz, że sam kiedyś tak wrzeszczałeś, dumny jak paw, że inni zwracają na Ciebie uwagę.
Dzisiaj wieczorami robisz się śpiący, bo następnego dnia musisz wstać do pracy, a w weekend z przyjemnością wylegujesz się do południa i odsypiasz. Współczujesz młodym dziewczynom,
które nad ranem ledwo żywe wracają do domu, gdy Ty akurat poszłaś pobiegać. Jak czasem nawet gdzieś wyjdziesz i poobserwujesz młodych ludzi – skupionych na tym, czy inni się na nich patrzą i co pomyślą, uprawiających narcystyczny samogwałt poprzez pozowanie i towarzyskie brylowanie – zastanawiasz się, jak to możliwe, że sam kiedyś zachowywałeś się podobnie…
A jednak – imprezowanie stało się nudne.

2. W końcu wiesz czego chcesz

Ciągle i zawsze coś robisz. Słowo „nuda” nie istnieje w Twoim słowniku, bo nie ma na nią czasu. Pracujesz, pracujesz, a w wolnym czasie pracujesz. Jesteś zajęty zawsze i wszędzie, każda wolna chwila to możliwość zrobienia czegoś. Jeśli dodatkowo prowadzisz własną firmę, to pewnie nie odróżniasz weekendów od innych dni tygodnia. Możesz mieć też drugi etat jako rodzic. Na dobrą sprawę praca stała się synonimem życia. To dlatego, że trzydziestolatek wie, czego chce i wie, że musi działać, by to osiągnąć. Działasz więc.

3. Stałeś się za kogoś odpowiedzialny

Żarty się skończyły. Ktoś na Ciebie czeka w domu i spóźnienie się może go zranić. Jeśli nie zarobisz pieniędzy, ktoś przez to będzie cierpiał. Od tego, jak postąpisz, zależy los współpracowników, a osoby, które Cię słuchają, biorą sobie Twoje słowa do serca. Jeśli zostałeś rodzicem, tym bardziej się starasz i zanim wydasz więcej pieniędzy, pomyślisz, czy to mądry wydatek. Rodzina, firma, obowiązki – to wszystko powoduje, że zaczynasz żyć coraz bardziej z myślą o innych. Jakość Twego życia bezpośrednio przekłada się na jakość życia innych.

4. Doceniasz wartość pieniądza

Zastanawiasz się, jak kiedyś mogłeś myśleć, że pieniądze nie mają znaczenia, albo opowiadać, że bogaci to egoistyczne snoby. I choć nie kupisz za nie szczęścia, to z całą pewnością posiądziesz wiele przedmiotów, które Cię uszczęśliwią. Kupisz dom dla swojej rodziny, spłacisz raty kredytów, nabędziesz potrzebny samochód i zabezpieczysz się na czarną godzinę. Wydajesz mądrzej, planujesz domowy budżet i wydatki na przyszłość. Pieniądze stały się potrzebne, więc chcesz więcej zarabiać.

5. Prawdziwi przyjaciele są warci więcej niż powierzchowne znajomości

Są z Tobą od wielu lat i nie oceniają Cię, gdy się zmieniasz. Nie mają do Ciebie pretensji o to, że „znowu Ci odbiło”, nie chcą też Cię zmieniać. Szkoda Ci czasu na powierzchowne znajomości i wszystkie zabiegi z tym związane: udawanie, granie, plotkowanie, wypadanie w określony sposób. Przy swoich przyjaciołach nie musisz udawać i zastanawiać się, czy dobrze wypadasz. Stanowią oazę prawdy w świecie wizerunku i intelektualnego oddziaływania.
Doceniasz to, że ktoś jest prawdziwym lustrem, i że niezależnie, kim się staniesz, będzie dla Ciebie wsparciem.

6. Jakość ma znaczenie

Kiedyś jadłeś, co popadło i co było najtańsze. Chodziłeś w ciuchach, których dziś pewnie byś się wstydził. Oszczędzałeś na wszystkim, również zdrowiu. Teraz wiesz, że można mieć jakość albo jakoś. Że jest kolosalna różnica między tym, jak się czujesz, gdy wychodzisz w dobrym ciuchu albo w dresach. Rozumiesz, że za jakość warto więcej zapłacić i mądrzej jest kupić coś rzadziej, ale lepszego. Patrzysz na składniki pożywienia, czytasz etykiety produktów, jesteś bardziej świadomy swoich potrzeb i wymagań.

7. Za nic w świecie nie chciałbyś znowu być młody

To trzeba powiedzieć głośno: ten, kto chce znowu być młody, chyba młody nigdy nie był. Dojrzałość przynosi zrozumienie działania świata, jest ulgą od niepotrzebnych zmartwień, pozwala żyć własnym, a nie cudzym życiem. Emocjonalna labilność poprzedniej dekady ustępuje miejsca konkretnym celom na przyszłość i dobrej zabawie z ich osiągania. Znowu wracać do tego, co było, i nakładać hipsterskie ciuchy? Nie, dziękuję!

8. Można mieć zwykły seks bez wyrzutów sumienia

Kiedyś trzeba było starać się, by dobrze wypaść. Czy mu się spodobam? Czy ją zaspokoiłem?Czy miała orgazm, czy tylko udawała? Te wszystkie pozycje z Kamasutry okazały się dobre w filmach dla dorosłych, ale w prawdziwym życiu może być fajnie nawet, gdy nie ma fajerwerków. I jeszcze jedno: można głośno powiedzieć, że się nie ma na coś ochoty, i nie mieć w związku z tym wyrzutów sumienia. Zwykły seks też jest OK. Na pewnym poziomie nie jesteś taki jak inni, skupiasz się na zostawieniu po sobie śladów. Kształtujesz niepowtarzalną osobowość.

9. Istnieją uniwersalne etapy w życiu

Gdy widzisz młodych ludzi i problemy, przez jakie przechodzą, z jednej strony myślisz: „Ależ to trywialne, co za strata czasu!”, a z drugiej ich rozumiesz. To dlatego, że sam przez to przechodziłeś. Wiesz, jak skończą się niektóre ich błędy, i rozumiesz, że w życiu istnieje pewna etapowość. Sam też jesteś na pewnym etapie – i z ciekawością obserwujesz, co się wydarzy za jakiś czas! Odszedłeś od buntu, naiwności, atakowania innych, bo zacząłeś definiować się samodzielnie, a nie przez pryzmat innych. I choć błędy z przeszłości będą Cię ścigać, to nie zmieni to faktu, że już ich nie popełniasz. To wielka ulga.

10. Życie stanie się trudniejsze

Nie myślałeś o tym 10 lat wcześniej, patrząc na 30-latków, którzy mają pracę dającą stałe dochody! Dziś już wiesz, że życie nie jest krainą tylko mlekiem i miodem płynącą. Gdy nadchodzi czas rozstania z bliską osobą, nie sprowadza się ono do wysłania pojedynczej wiadomości czy nieco trudniejszej rozmowy – rozstanie często wiąże się z rozwodem, ze wszystkimi jego konsekwencjami. Do tego z pracy można być zwolnionym, ktoś w rodzinie może się rozchorować, majątek można stracić. Problemy z poprzedniego dziesięciolecia to igraszki w porównaniu z tym, co może się wydarzyć teraz.

źródło: https://www.facebook.com/mateuszgrzesiak

książka – podręcznik przygody rowerowej Anna i Robert „Robb” Maciąg i przyjaciele

ksiazka Ostatnimi czasy moja prywatna biblioteka powiększyła się o jedną pozycję, a mianowicie  „Podręcznik przygody rowerowej – Anna i Robert „Robb” Maciąg i przyjaciele”. Oto krótki opis książki z sieci:

http://bezdroza.pl/ksiazki/podrecznik-przygody-rowerowej-anna-maciag-robert-robb-maciag,berowe.htm

Cena 39,90 zł. Mnie osobiście udało się kupić książkę trochę taniej przez Allegro. Jak tylko ją przeczytam to podzielę się z Wami wrażeniami! :)

mój garaż

Kellys Definite 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rama Aluminum alloy triple butted
rozmiar ramy 483mm (19″) (1919 gram)
widelec SR SUNTOUR NRX-S LOD, 63mm, air / Speed Lock
stery RITCHEY Logic Zero integrated
korba SHIMANO Deore (010) M590 (44x32x22)
manetki SHIMANO Deore XT SL-M770 Rapidfire Plus
przerzutka przód SHIMANO Deore LX T661 (31.8mm)
przerzutka tył SHIMANO Deore XT M772
ilość biegów 27
kaseta SHIMANO SLX CS-HG80-9 (11-28)
łańcuch Shimano SLX CN-HG73 9 rz
hamulce HAYES Stroker Ryde Hydraulic Disc
tarcze hamulcowe 160mm front/ 160mm rear
dżwignie hamulcowe HAYES Stroker Ryde
piasty SHIMANO Deore M525 Disc (32 holes)
szprychy stainless steel black
obręcze KELLYS Draft Disc 622×19 (32 holes/ eyelets)
opony SCHWALBE CX Comp – Puncture Protection 700x38C ReflectiveLine
wspornik kierownicy RITCHEY Pro 4-Axis 44 WetBlack O/S
(diam 28.6mm / bar bore 31.8mm / 6°)
kierownica RITCHEY PRO O/S (diam 31.8mm)
chwyty KELLYS Exbone 2Density
sztyca KBIX PRO-Race Carbon lite (diam 27.2mm)
siodło KELLYS Cognithor CrMo
pedały Shimano XT PD-M770 (353 gramy)
akcesoria CAT EYE reflector set, dzwonek
waga kg 12,35 (483mm)

Cube Agree 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rama (materiał): HPA 7005 potrójnie cieniowana / kolor – black anodized
Widelec: DEDACCIAI Black Blade Carbon
Przerzutka przednia: Shimano FD-5600 2-speed, 34,9mm
Przerzutka tylna: Shimano Ultegra RD-6600SSG
Korba: Shimano Ultegra SL FC-6650 Hollowtech II 53x39T
Kaseta: Sram PG-1050 11-26T, 10-speed
Łańcuch: Sram PC-1031 114 ogniw
Pedały: Look Keo Classic (263 gramy)
Koła: Fulcrum Racing 7 (zmiana na Fulcrum Racing 5)
Opony: Schwalbe Ultremo ZX 23×622
Manetki: Shimano 105 ST-5600, 10-speed
Hamulec przedni: Shimano 105
Hamulec tylny: Shimano 105
Kierownica: Ritchey Pro Biomax
Mostek: Ritchey (model później podam)
Stery: VP-A45AC stery półzintegrowane, łożyska maszynowe
Siodełko: zmiana na Selle Italia SLR TYTAN CARBON 150 gram
Sztyca: zmiana na Bontrager Race XXX Lite 400mm 31.6mm 169 gram
Koszyki: Tour de France – 45 gram
Licznik: Sigma 1609 STS

podsumowanie 2012 roku

Koniec roku to zawsze czas na refleksję i podsumowanie wszystkiego co miało miejsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Bez wątpienia był to dla mnie wyjątkowy rok. Rok w którym miałem możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi oraz odwiedzenia pięknych miejsc. To również 12 miesięcy pełne sukcesów i porażek.

Także w tym roku powstał ten blog, który sukcesywnie staram się rozwijać. Cieszę się, że mogłem być z Wami przez ten czas.

Był to również rok pełen pomysłów i idei, które codziennie zmieniają moje życie.

Na każdego z nas czeka już kolejny, pełen wyzwań, sukcesów i porażek rok 2013.

W Nowym Roku życze Wam drodzy Czytelnicy przede wszystkim dużo zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń, rozwoju na wielu płaszczyznach, a także znalezienia własnej drogi w życiu :-)

Oby przyszły rok był jeszcze bardziej udany niż ten obecny !

Szczecin by night, czyli Szczecin nocą w moich oczach !

W Szczecinie mieszkam od urodzenia, a tak naprawdę nigdy nie przypatrywałem się jakoś szczególnie, jak wygląda moje miasto nocą. W dniach 16 i 17 listopada postanowiłem wybrać się na nocne wycieczki i zrobić mam nadzieję kilka ciekawych ujęć. Efekty znajdują się poniżej. Zapraszam!

Galeria: https://picasaweb.google.com/petercorh/SzczecinByNight