Miesięczne archiwum: Luty 2015

Pytania na zakochanie

Było świetnie z wielu powodów, ale najbardziej wartościowy dla Was to motyw przewodni całego wieczoru, czyli test na zakochanie. Kilku amerykańskich psychologów (Arthur Aron) postawili tezę, że poprzez zadanie konkretnych pytań można przyspieszyć i wzmocnić intymność między dwójką osób. Uważali oni, że wzajemne pokazanie wrażliwości zbliża ludzi do siebie. Rosnące otwarcie siebie na innych, które jest odwzajemnione i osobiste prowadzi do bliższych relacji.

Siedząc po zawodowe uszy we wszystkich nowinkach psychologicznych i testując je na sobie i najbliższych, uznaliśmy z Ilianą, że przejdziemy przez te wszystkie pytania w Walentynki. Tezę amerykańskiego kolegi po fachu potwierdzamy – okazanie otwartości, a czasem słabości, prowadzi do zbliżenia się do siebie. Od wielu lat to robimy zresztą, nazywając to wprowadzaniem do relacji cienia – dzieląc się wszystkim trudnym ze sobą. Bo wiemy, że małżeństwo jest silniejsze i inteligentniejsze od indywiduów je tworzących.

Czy zakochasz się w obcej osobie z którą zrobisz test nie wiem, ale na pewno czeka Cię głęboka podróż w głąb siebie i drugiej osoby. Niektóre z tych pytań rozszerzyliśmy i nieco zmieniliśmy, widząc w takiej wersji większą wartość. Polecam!

Zestaw I

1. Biorąc pod uwagę kogokolwiek na świecie, z kim chciałbyś zjeść kolację i dlaczego?
2. Chcesz być sławny? W jaki sposób?
3. Przed zadzwonieniem do kogoś, czy ćwiczysz, co masz zamiar powiedzieć? Dlaczego?
4. Co to jest „idealny” dzień dla Ciebie?
5. Kiedy ostatnio śpiewałeś do siebie? A komuś innemu?
6. Załóżmy, że żyjesz do 90 roku życia, ale możesz albo z umysłem 90-latka i ciałem 90-latka, albo z umysłem 30-latka i ciałem 30-latka. Które wybierasz? Stary umysł w starym ciele, czy młody umysł w młodym?
7. Czy masz przeczucie, jak umrzesz?
8. Nazwij trzy rzeczy, które są wspólne dla Ciebie i Twojego partnera.
9. Za co w swoim życiu czujesz wdzięczny?
10. Gdybyś mógł zmienić coś w sposobie swego wychowania, co by to było?
11. Opowiedz partnerowi w 4 minuty historię swego życia tak szczegółowo, jak to możliwe.
12. Gdybyś mógł obudzić się jutro z jakąś cechą lub umiejętnością, co by to było?

Zestaw II

13. Jeśli kryształowa kula mogła powiedzieć Ci prawdę o Tobie, Twoim życiu, o przyszłości, czy cokolwiek innego, to co chcesz wiedzieć?
14. Czy jest coś, o zrobieniu czego marzyłeś przez długi czas? Dlaczego tego nie zrobiłeś?
15. Co to jest największym osiągnięciem w Twoim życiu?
16. Co najbardziej cenisz w przyjaźni?
17. Jakie jest Twoje najcenniejsze wspomnienie?
18. Jakie jest Twoje najbardziej trudne wspomnienie?
19. Gdybyś wiedział, że w ciągu jednego roku umrzesz, co byś zmienił sposobie życia? Dlaczego?
20. Czym jest przyjaźń dla Ciebie?
21. Jaką rolę odgrywają miłość i uczucia w Twoim życiu?
22. Wymień 5 pozytywnych cech swojego partnera.
23. Jak blisko jesteś ze swoją rodziną? Czy czujesz, że Twoje dzieciństwo było szczęśliwsze, niż większości innych ludzi?
24. Co sądzisz o swojej relacji z matką?

Zestaw III

25. Zrób 3 prawdziwe opisy Waszej aktualnej rzeczywistości. Na przykład: „Jesteśmy teraz w pokoju i rozmawiamy”.
26. Dokończ zdanie: „Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym podzielić się…”
27. Gdybyś miał stać się bliskim przyjacielem dla swego partnera, to co ważnego musiałby o Tobie wiedzieć?
28. Powiedz swojemu partnerowi, co w nich naprawdę lubisz.
29. Podziel się ze swoim partnerem żenującym momentem ze swego życia.
30. Kiedy ostatnio płakałeś przy kimś? A sam ze sobą?
31. Poinformuj partnera o tym co Ci się w nim podoba.
32. Co, jeśli w ogóle, jest zbyt poważne, aby o tym żartować?
33. Gdybyś miał umrzeć dziś wieczorem bez możliwości komunikowania się z kimkolwiek, to niepowiedzenia czego komu byś najbardziej żałował? Dlaczego nie powiedziałeś im jeszcze tego?
34. Twój dom się pali. Po zabraniu swoich bliskich i zwierząt, możesz, bezpiecznie wrócić po jedną rzecz i ją uratować. Co by to było? Dlaczego?
35. Spośród wszystkich osób w rodzinie, śmierci kogo najbardziej się obawiasz? Dlaczego?
36. Podziel się osobistym problemem i poproś o radę swojego partnera.

źródło: www.facebook.com/mateuszgrzesiak

Psychologia sukcesu

Jak każda dyscyplina, tak i psychologia sukcesu bazuje na określonych fundamentach. Ten tzw. mindset, czyli podejście, to kamień węgielny całej dziedziny.

Wielokrotnie sprawdzony i przebudowany, dziś nie jest tajemnicą, przypadkowym zbiegiem okoliczności, talentem czy genetyką. Sukces jest modelem – można go powtarzać, można go duplikować, można go pomnażać i wiadomo, co należy robić, by go osiągnąć. Czym zatem charakteryzują się ludzie, którzy sukces osiągają, niezależnie od tego, czy są architektami, artystami, sprzedawcami, naukowcami, milionerami, czy szczęśliwymi rodzicami?

Najważniejsza jest pasja. Ci, którzy ją czują, nie przepracują ani jednego dnia w życiu i traktują pracoholizm jako mit. To odnalezienie tego, co się lubi i poświęcenie temu swojego życia. To indywidualna kreacja i stworzenie sobie zawodu – w przeciwieństwie do urzeczywistniania czyjegoś pomysłu na swoje życie.

Po pasji następnym determinantem sukcesu okazuje się służenie innym. Ludzie sukcesu zastanawiają się, w jaki sposób mogą pomóc innym rozwiązać ich problemy. Nie dość, że daje to wielką motywację, to dodatkowo sprzyja finansom – wszyscy chętnie płacimy tym, którzy bardziej myślą o nas, niż o sobie. Altruizm wpływa też pozytywnie na produkcję endorfin – hormonów szczęścia.

Trzecim aspektem jest długotrwała praca – nie ma się co oszukiwać, sukces jest zarezerwowany dla pracusiów. Przykład: 60% światowych miliarderów pracuje ponad 60 godzin tygodniowo! Jak mówił Arnold Schwarzenegger, jeśli śpisz więcej niż 6 godzin, to śpij szybciej!

Następną cechą ludzi sukcesu jest skupienie na jednej rzeczy – zamiast robić ich wiele, weź pod uwagę, że nie można być dobrym we wszystkim i że znacznie łatwiej jest zostać mistrzem w jednej dziedzinie. Ja wybrałem – chcę być topowym trenerem i coachem tej planety, więc temu poświęcam najwięcej czasu. Nie trać zatem czasu na to, w czym nie możesz być absolutnie wyjątkowy.

Kolejnymi cechami są powtarzanie i nawykowe działanie – by Twoje umiejętności nabrały cech mistrzowskich, musisz systematycznie je ćwiczyć. Ćwicząc w ten sposób i podnosząc stopniowo poprzeczkę stajesz się wytrwały i wiesz, że do sukcesu wiedzie droga nie tylko kręta, ale też daleka.
I pamiętaj także o o konieczności samodoskonalenia – ci ludzie, którzy stawiają na bycie lepszym i na rozwój umiejętności miękkich, są zdecydowanie bardziej predysponowani do osiągania sukcesu.

Powyższe nie jest żadną tajemną wiedzą, dostępną jedynie dla wybranych. To czyste złoto dostępne dla wszystkich! Wprowadźmy w Polsce do szkół publicznych edukację miękką tak, aby każdy młody człowiek w Polsce został wyposażony w zestaw skutecznych życiowo narzędzi osiągania marzeń!

źródło: facebook.com/mateuszgrzesiak