Miesięczne archiwum: Marzec 2015

Podstawy coachingu, czyli jak skutecznie pomagać innym

82% amerykańskich menedżerów korzysta z usług coachów, coachingu uczą na studiach wyższych, używany jest w biznesie, sporcie, sprawach życiowych, związkach i szeroko pojętej komunikacji.

Bez coachingu dziś ani rusz. Stał się bowiem fundamentalnym sposobem rozwiązywania problemów emocjonalnych, związkowych i komunikacyjnych, a także jedną z popularniejszych metod planowania i osiągania celów. Jest procesem i zestawem narzędzi, w jakim klient, z pomocą coacha, przechodzi od sytuacji negatywnej w życiu do stanu oczekiwanego. Coaching ma ogromną przyszłość, więc ty też zacznij korzystać z jego dobrodziejstw! Ponieważ każdy rodzic jest coachem dla swego dziecka, partnerzy dla siebie nawzajem, nauczyciel dla uczniów i sprzedawca dla klienta, dlatego ty też zacznij bardziej świadomie pomagać innym. W tym artykule poznasz wiele przydatnych strategii, dzięki którym będzie ci o wiele łatwiej rozwiązywać problemy innych, a także zaczniesz szybciej radzić sobie ze swoimi. Praktyka czyni mistrza, korzystaj zatem z nich śmiało i pamiętaj, że brak działania może być gorszy niż jego podjęcie!

1. Każdy kij ma dwa końce!

Ktoś ma problem dlatego, że w danej sytuacji nie widzi możliwości. Gdy ojciec narzeka na upór nastoletniej córki, nie myśli o tym, że w niebezpiecznej sytuacji jej upór może uratować ją przed negatywnymi konsekwencjami. Mąż skarży się na dominujące zachowania swojej żony, bo nie umie się cieszyć jej asertywnością i tym, że ma swoje zdanie, przez co nie da sobie „w kaszę dmuchać”. Dlatego zawsze osobie, której pomagasz, zadaj pytanie: „Co pozytywnego widzisz w tej sytuacji?”. Poczekaj, aż samodzielnie znajdzie kilka dobrych powodów, które wyrównają jej negatywne emocje. Każdy kij ma dwa końce i nawet w najtrudniejszych sytuacjach, można odnaleźć coś pozytywnego.

2. Nie radź!

Wszyscy wiemy, że wiemy najlepiej, ale trzeba to powiesić na chwilę na wieszaku. Osoba coachowana będzie o wiele bardziej zmotywowana, a proces coachingowy efektywniejszy w chwili, gdy ona sama znajdzie swoje powody działania. Narzucanie własnego zdania może przynieść efekt odwrotny i albo zostać odrzucone albo przyjęte, a później niepasujące do czyjegoś życia. Mama radząca córce, jakiego partnera ma wziąć za męża ryzykuje, że w chwili trudniejszego konfliktu, zostanie przez córkę obarczona winą. Coach nie musi być kompetentny w zakresie dawania rad, bo wychodzi z założenia, że klient wie sam, jak się zmienić. Dlatego słuchaj i pozwalaj drugiej stronie mówić, bo w tym procesie introspekcji ona sama się będzie uświadamiać.

3. Ustalcie cel!

„Co chcesz osiągnąć? Do czego ma prowadzić proces? Co chcesz umieć?” – zadawaj systematycznie te pytania i skupiaj się na efekcie, jakiego się spodziewacie. Unikaj diagnozowania, niepotrzebnego podróżowania do przeszłości, nie interpretuj ani nie przyklejaj klientowi etykietek, mówiących jaki rzekomo jest. Skup się na jego zachowaniu, zamiast: „on jest nerwusem”, powiedz: „w sytuacjach stresujących krzyczy” i pamiętaj, że jako człowiek jest w porządku i że wszystko jest z nim w gruncie rzeczy OK. Zachowania wynikają z ludzkich przekonań i nikt nie jest „zły”, „popsuty” czy „niereformowalny”, ale każdy czasem ma jakieś wewnętrzne blokady, wynikające z niedziałającego już myślenia. Myślenie można zmienić, zachowania można zmienić i na tym się skupcie.

 4. Bądź w dobrym stanie!

Coach podczas pracy z klientem musi zadbać o swój stan umysłu i ciała. Nazwaliśmy ten stan SUKCES:

• Somatycznie obecny – coach obserwuje to, co jest tu i teraz, dzięki czemu może bezpośrednio reagować na zachodzące zmiany.
• Uprzejmy – coach jest życzliwy, akceptujący, kochający, pomocny, ludzki i empatyczny.
• Konkretny – zamiast świata fantazji wybiera fakty i na nich bazuje, pomagając klientowi odróżnić świat myśli od świata rzeczywistego.
• Całościowy – coach jest spójny i poukładany emocjonalnie, ma ambicję, kocha to, co robi całym sercem, pozostaje sobą i nie udaje. Słucha swojej intuicji i bierze pod uwagę wiele perspektyw.
• Efektywny – jest nastawiony na określony rezultat i do niego zmierza.
• Scentralizowany – mówiąc metaforycznie „jest twardy jak skała i elastyczny jak rzeka”, potrafi zmieniać się w zależności od sytuacji i zarówno być konkretny, jak i dawać więcej przestrzeni klientowi, jeśli ten tego akurat potrzebuje.

5. Korzystaj z najlepszych narzędzi!

Coach, tak, jak dobry kierowca, potrzebuje dobrego sprzętu, bo najlepsze narzędzia z psychologii sukcesu i zmiany osobistej, pozwolą mu osiągnąć najlepsze efekty. Używa więc metafor, zmienia stare nawyki na nowe, stosuje psychologię poznawczą, techniki medytacyjne i wiele innych metod, służących do przeprowadzania procesów coachingowych.

6. Uważaj na typowe blokady!

Każdy ma różne przekonania, ale niektóre z nich są bardziej popularne. Takie, które najczęściej blokują możliwość zmiany osobistej to:

Jestem moim zachowaniem – ktoś mówi: „jestem głupi” zamiast „głupio się odezwałem”, co uderza w jego poczucie własnej wartości.
Źródło kontroli jest poza mną – problem traktowany jest jako coś, co się przytrafia i z czym nie można nic zrobić, np. „Przez rodziców nie mogę dziś osiągnąć sukcesu.”
Nie mogę sobie sam pomóc – osoba nie widzi w sobie zasobów, jakie umożliwią jej zmianę, podczas gdy podstawowym założeniem coachingu jest to, że każdy ma wystarczające zasoby, by problem mógł być rozwiązany.

Te strategie w dużym stopniu pomogą ci uczyć się coachowania innych. Powodzenia!

źródło: http://kariera.goldenline.pl/podstawy-coachingu-czyli-jak-skutecznie-pomagac-innym/

Profilaktyka czy reaktywność?

Chcesz być bogaty, czy nie mieć długów?
Chcesz jeść wyjątkowe jedzenie, czy takie po którym nie pójdziesz szybciej do toalety?
Chcesz mieć wspaniały, oparty na miłości związek, czy też się nie kłócić i nie obrażać?
Chcesz być zdrowy, witalny, pełen energii, czy też wystarczy nie być chorym?
Chcesz mieć świetny wygląd, czy nie być grubym?
Chcesz osiągnąć sukces, czy nie mieć problemów?

Różnica między profilaktyką a reaktywnością jest wyznaczana kierunkiem myślenia OD – DO. Myślenie OD sprowadza się do nicnierobienia do chwili wystąpienia problemów, które wówczas dopiero są rozwiązywane. Myślenie DO jest proaktywnym podejmowaniem działań, dzięki którym można skonstruować pożądaną rzeczywistość docelową.

Jedno i drugie kolosalnie zmienia jakość życia i pokazuje różnice między tymi co osiągają wiele i tymi, którzy tego nie robią.

Bogaty może mieć miliony, a nie mieć długów to czasem kilkaset złotych. Wyjątkowe jedzenie to orgazm wrażeń. Wspaniały związek to chęć wracania do domu i tworzenie wewnętrznego świata, który karmi wszystkie pozostałe. 50% Polaków ma nadciśnienie i o tym nie wie. Nie jest też zainteresowana – skoro nie ma symptomów, według reaktywnych poglądów są zdrowi. Nie są – bardzo powoli umierają, niczym gotowana powoli żaba.

Róbcie profilaktykę. Chodźcie do lekarzy systematycznie, a nie tylko gdy jesteście chorzy. Róbcie okresowe badania, a nie tylko gdy się źle czujecie. Rozmawiajcie z partnerem codziennie, a nie tylko wtedy gdy wystąpią kłótnie. Ulepszajcie swoje umiejętności systematycznie, a nie tylko przed konkursem.

To, moi drodzy, jest profilaktyka, czyli proaktywne podejście do życia.

źródło: facebook.com/mateuszgrzesiak

9 najskuteczniejszych metod motywowania się

…nawet jeśli zdarza ci się pół dnia wstawać z łóżka.

Co cię porusza? Co jest twoim prawdziwym powodem? Słowo „motywacja” pochodzi od łacińskiego „movere”: poruszanie się, przemieszczanie, bycie gotowym do walki. Wyraz „motivum” znaczy „powód rozstrzygający” i „przyczyna”. „Motyw” łączy się też ze słowem „motus” – ruch. Jeśli znajdziesz więc odpowiedni motyw, będziesz zmotywowany. Jeśli nie, to ci się nie uda i znowu coś przełożysz na później, stracisz czas albo uciekniesz w internet czy telewizję.
Oto 9 najlepszych technik, których konsekwentne stosowanie w życiu gwarantuje motywacyjny sukces. Przeczytaj je, zastosuj i ich przestrzegaj!

1. Zacznij z wysokiej energii

Tony Robbins, światowy guru motywacji, po przebudzeniu się przez 10 minut dziękuje za wszystko, co ma. Szczerze, prosto z serca, myśli o tak prostych, ale ważnych sprawach jak rodzina, zdrowie, praca. Bez tego nie wyjdzie z łóżka, bo dopóki nie umie się doceniać swego aktualnego życia, nie ma sensu zabierać się za przyszłość. Pamiętaj: najważniejsze rzeczy w życiu – przyjaźń, miłość, wiara, kreatywność, radość – są za darmo, a często ich nie zauważamy i przez to nie możemy się nimi cieszyć. Doceń je! Musisz zacząć poranek z wysokiej energii, zrób więc rano jakiś głęboki rytuał: wdzięczności, radości, miłości.

2. Reguła Pareto motywacji

Stosując prawo Pareto – 20% rzeczy zabiera 80% czasu. To znaczy, że zajmując się małymi sprawami, tracisz więcej energii niż gdybyś zajmował się dużymi. Małe rzeczy dają małe efekty. Duże rzeczy dają duże efekty. Zrób listę zjadaczy czasu, na jakich tracisz najwięcej energii i ich unikaj. Dzisiaj często tracimy czas na bezproduktywnym przeglądaniu internetu, więc nie otwieraj komputera, dopóki uczciwie nie odpowiesz sobie na pytanie czy naprawdę potrzebujesz to zrobić, czy robisz to z nudy. Jeśli to drugie jest odpowiedzią, nie otwieraj komputera, tylko zastanów się co możesz zrobić produktywnego i dobrego dla siebie, innych, dla świata. I to zrób.

3. Znajdź motywujący problem

Jeśli człowiek nie dostanie nowego wyzwania po osiągnięciu celu, to albo siądzie na laurach, albo się wypali zawodowo. Zrozum, wcale nie chcesz nie mieć problemów – chcesz mieć takie, dzięki którym możesz rosnąć. Bez problemu się nie ruszysz z łóżka. Przy za małym nie urośniesz, przy za dużym się zniechęcisz. Zamiast wierzyć w bajki, że kiedyś problemy się skończą, zaakceptuj, że zawsze jest ich tyle samo i po prostu w miejsce starych pojawiają się nowe. By problem  był rozwojowy, musi być twój i aktualny. Nie rozwiązuj problemów za innych, bo to im nie pomoże. Porzuć też rzeczy z przeszłości, jakie jeszcze za sobą ciągniesz i zajmij się tym, co w tym momencie jest dla ciebie ważne.

4. Pozbądź się sabotaży

9 największych demotywatorów to: lęk, określenie złych celów, konflikt wartości, zależność od innych, brak wyzwania, żal, samotność, wypalenie, niejasność co dalej. Przepracuj je, korzystając z efektywnych narzędzi, a dzięki temu przestaniesz tracić energię. „Nicnierobienie” jest o wiele bardziej męczące niż realizowanie własnych planów, a na dłuższą metę trudniej jest uciekać od problemów niż je rozwiązać.

5. Nadaj motywacji kierunek

Nie ma czegoś takiego, jak brak motywacji, bo zawsze jesteś zmotywowany do czegoś, nawet do lenistwa. Niektórym ludziom bardzo się chce nie chcieć! Nie chodzi więc o brak motywacji, ale o umiejętność jej kierowania. Myśl w kategoriach tego, co chcesz i pytaj się systematycznie: Jaki jest mój cel? Co chcę osiągnąć? Jak to działanie, które podejmuję, przybliża mnie do osiągnięcia celu? Tam, gdzie jest twoje skupienie, tam idzie energia.

6. Dobrze motywuj innych

Według badań Mercer’s, najbardziej prestiżowej firmy konsultingowej na świecie, obejmujących 30 000 pracowników w 17 krajach, brak okazywania szacunku,  zwracania uwagi na aktualne i rzeczywiste problemy oraz „fałszywa demokracja” (czyli pytanie o zdanie po podjęciu decyzji) najbardziej zabijają motywację. Jeśli sądzisz, że ludzie chcą głównie więcej pieniędzy, to się mylisz – z 13 czynników składających się na motywację, pieniądze są dopiero na szóstym miejscu! Inwestuj więc w umiejętności motywowania innych i upewnij się, że po każdym spotkaniu ciebie, będą w jakimś stopniu lepsi. Nie można dawać innym tego, czego się samemu nie ma, więc dawaj innym nadzieję, siłę, wiarę i mądrość.

7. Motywuj się całym mózgiem

Wyobrażaj sobie, co chcesz osiągnąć, mów do siebie głośno inspirującym głosem, wykonuj fizycznie ruchy związane z tym, do czego chcesz się motywować (np. stań i mów jakbyś miał przed sobą publikę, jeśli chcesz się motywować do występów publicznych), puszczaj poruszającą cię muzykę i jak najmocniej czuj to, do czego się motywujesz. Twój mózg będzie bardziej stymulowany i szybciej osiągniesz efekt. To dlatego dzieci uczą się najszybciej, bo korzystają z ciała, dźwięków, wyobraźni!

8. Nadaj rzeczom wartość

Nawet jeśli robisz coś pozornie nieistotnego, nadaj temu głębszą wartość. Jeśli sprzątasz biurko, to jest to przykład dbania o własne środowisko. Dbanie pokazuje, że jesteś świadomy bycia częścią większej rzeczywistości. Ta świadomość jest przykładem myślenia o innych, które jest podstawą prawdziwego przywództwa i stawania się wzorcem do naśladowania. Gdy to, co robisz, idzie z głębokiej motywacji i jest dla ciebie ważne, stanie w korku może stać się podwaliną kreatywnych pomysłów, które zmieniają twoje życie tak samo, jak wejście do wanny zmieniło życie Archimedesa. Odnajdziesz tym samym swoją przysłowiową „Eurekę”.

9. Używaj organizatorów

Prosty organizator z kalendarzem i listą zadań do wykonania to atrybut każdego dobrego menedżera. Ty też chcesz być dobrym menedżerem własnego życia. Nie wychodź więc do pracy bez zaplanowania kilku konkretnych rzeczy, jakie chcesz tego dnia zrobić. Pamiętaj o uwzględnianiu w nim takich rzeczy, które mogłyby się wydać pewnikami, ale tak naprawdę często o nich zapominamy: randkach z partnerem, spotkaniach z przyjaciółmi, telefonach do rodziny czy czasie dla siebie. To naprawdę podnosi energię, gdy patrzysz w kalendarz a tam 2 godziny dla ciebie. Oddychasz z ulgą i dziękujesz sobie za dobrą organizację!

autor: Mateusz Grzesiak
http://kariera.goldenline.pl/9-najskuteczniejszych-metod-motywowania-sie