Miesięczne archiwum: Listopad 2015

W Anglii od kwietnia 2016 pensja minimalna £7.20 na godzinę!

Po serii doniesień o cięciach zasiłków w końcu dobra wiadomość dla emigrantów pracujących na wyspach brytyjskich. Minister finansów George Osborne ogłosił dziś, że od kwietnia 2016 najniższa pensja krajowa wynosić będzie £7.20 na godzinę! Będzie to najwyższa podwyżka od 5 lat. Przy zapowiadanej kwocie wolnej od podatku ustalonej na poziomie 11.000 funtów na rok budżetowy 2016, wielu emigrantów będzie musiało zacząć płacić podatek dochodowy. Kwota wolna od podatku będzie co roku podnoszona o 300 funtów, tak by w 2020 r. osiągnąć pułap £12.500.

Funt_szterling_nowym_5763999

źródło: http://naszestrony.co.uk/uk/wielka-brytania/6292-od-kwietnia-2016-pensja-minimalna-7-20-na-godzine.html#

 

Ćwiczenie – Wprowadź język obcy do swojego życia

flagiJęzyk obcy to nie tylko możliwość komunikowania się z innymi – to również inna fizjologia, emocje z jakimi wypowiada się wyrazy, znaczenia których nie ma w ojczystym języku i dostęp do innej perspektywy patrzenia na świat, niż ten najpopularniejszy w Polsce. Gdy znasz choćby podstawy obcego języka, warto byś w prosty sposób zaczął rozszerzać go, korzystać z niego i obywać się z nim w większym stopniu.

- Czytaj wiadomości w Internecie w obcym języku.
- Myśl w obcym języku – zamiast mówić do siebie dialogiem wewnętrznym po polsku, zacznij robić to po np. angielsku, będziesz zyskiwał w nim coraz większa płynność.
- Zauważaj jak się czujesz mówiąc w innym języku, jakie inne emocje i odczucia pojawiają się tam w porównaniu do polskiego?
- Pomyśl w obcym języku o swoich celach i problemach. Sprawdź co się zmienia, być może zauważysz teraz coś, co było niewidoczne gdy myślałeś o nich w języku polskim?